Radnica Vás pozýva

 • Neuveriteľný príbeh razie v Moldave - diskusia s autormi knihy Roky bezprávia (Denník N)
 • Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec
 • Je devätnásteho júna 2013, podvečer, Moldava nad Bodvou, osada Budulovská obývaná rómskymi obyvateľmi. Na základe sťažnosti na hluk prichádzajú policajné autá a vyše šesť desiatok policajtov začína raziu, na konci ktorej miestni zostávajú v spúšti poničených príbytkov, rátajú modriny a vybité zuby. Zranených je vyše tridsiati obyvatelia, vrátane žien a detí. Žiadny iný výsledok akcia nemá. Žiadny ukradnutý majetok, žiadna hľadaná osoba. Razia nebola ojedinelá brutalitou ani výsledkom, ale tým, čo nasledovalo po nej. Obyvatelia sa totiž rozhodli brániť. Ich cesta za spravodlivosťou trvala osem rokov a do kauzy sa zapojili najvyšší štátni úradníci, Európsky súd pre ľudské práva aj elitní právnici. Ako sa však z poškodených mohli stať obvinení a z policajtov hrdinovia? Bol to len ďalší skutok, ktorý sa nestal? Kde sú korene absurdných rozhodnutí a trápnych vyhlásení štátnych úradníkov? Ako sa žije v Moldave nad Bodvou a akú šancu na spravodlivosť majú občania, ak sa proti nim spojí štátna moc? Príbeh, ktorý sa onoho júnového večera začal na Budulovskej zachytili v svojej novej knižke Veronika Prušová a Samo Marec. Nazvali ju Roky bezprávia – neuveriteľný príbeh razie v Moldave. V utorok 21.9.2021 autorov privítame v Radnici – Mestskom múzeu v Lučenci na ulici Dr. Herza 1. Beseda bude spojená s autogramiádou, knižky budú k dispozícii priamo na mieste. Podujatie je v režime "základ". Profily autorov: Samuel Marec (1982) vyštudoval polonistiku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a potom niekoľko rokov pracoval v reklamnej agentúre. Od roku 2008 píše blogy a články pre SME, Denník N, .týždeň a stal sa jedným z najčítanejších slovenských blogerov. Venuje sa prekladu kníh z poľštiny a angličtiny a napísal knihy This Is Hardcore (2013) a Futbal: Pravdivá história (2019). Veronika Prušová (1980) vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ešte počas štúdia spolupracovala s agentúrou SITA, v roku 2006 začala pracovať v denníku SME a odvtedy sa venuje problematike súdnictva. V roku 2014, po vstupe Penty spolu s časťou redakcie zo SME odišla a stála pri vzniku Denníka N. Naďalej sa venuje súdnictvu a často sa tak dostáva k prípadom ľudí, ktorí zažili neprávosť a majú pocit krivdy. S bývalým politickým komentátorom, poradcom prezidentky Zuzany Čaputovej Mariánom Leškom napísala knihu Harabin: Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi, ktorá vyšla v knižnej edícii Denníka N v roku 2019. Za dôsledné a objektívne pokrývanie justície získala špeciálnu Novinársku cenu, Cenu zastavme korupciu za rok 2020.
 • Viac na Facebooku
 • Diskusia s Tomášom Forróom - autorom reportážnej knihy Zlatá horúčka (Denník N)
 • Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec
 • Mala potenciál byť vďaka ložiskám ropy a zlata jednou z najbohatších krajín sveta, no ľudia z nej utekajú kvôli hladu, násiliu aj nedostatku benzínu. Venezuela - súkromné laboratórium skorumpovaných politikov, ozbrojených skupín a narkobarónov. Krajina stolových hôr a domov tisícok domorodých indiánov. Silný literárny talent a slabý pud sebazáchovy slovenského reportéra Tomáš Forróa sú výnimočnou kombináciou, bez ktorých by kniha Zlatá horúčka nemohla vzniknúť. Forró Venezuelu navštívil niekoľkokrát, naposledy v marci 2020 - v čase kedy už v krajine neboli žiadni zahraniční reportéri ani neziskové organizácie. Po predčasnom a dramatickom útekom tesne pred uzavretím hraníc kvôli pandémii však v rozhovoroch s aktivistami, majiteľmi baní či utečencami pokračoval aj na diaľku. Kniha Zlatá horúčka je tak jedinečným svedectvom o krajine, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla z blahobytu a prosperity do totálneho chaosu a nedostatku všetkého. Je svedectvom o obetiach aj páchateľoch, príčinách aj dôsledkoch, o histórii aj súčasnosti. Po prečítaní tejto knihy vám však začnú dávať zmysel aj mnohé iné vojnové konflikty - mechanizmus vojny je totiž takmer všade rovnaký. Srdečne pozývame na diskusiu priamo s autorom knihy Zlatá horúčka Tomášom Forróom, moderuje Krasimir Damjanov. Vstup je voľný, podujatie je otvorené pre všetkých návštevníkov a prebehne v režime "základ".
 • Viac na Facebooku
 • BITKA PRI LUČENCI v kontexte stredovekého vojenstva - prednáška
 • Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec
 • V utorok vo vigíliu (predvečer sviatku) Narodenia Blahoslavenej Panny Márie (7. september) 1451 sa odohrala jedna z najväčších stredovekých bitiek. Konala sa pri opátstve Panny Márie VALLIS LUCIDA Lučenec. My si v utorok 7. septembra 2021, po 570. rokoch, pripomenieme túto významnú historickú udalosť, Bitku pri Lučenci, prvým zo série podujatí. Mestské múzeum Lučenec Vás srdečne pozýva na prednášku doc. PhDr. Vladimíra Segeša, PhD (Vojenský historický ústav) s názvom BITKA PRI LUČENCI V KONTEXTE STREDOVEKÉHO VOJENSTVA. Vstup je voľný, podujatie je v režime "základ".
 • Viac na Facebooku

Budova Radnice bola zrekonštruovaná v roku 2015. Poskytuje administratívne zázemie pre LUKUS r.o. V jej priestoroch sídli aj jej organizačná zložka Mestské múzeum Lučenec, ktoré bolo zaregistrované MK SR v decembri 2016 a sprístupnené v septembri 2017.

Objekt je k dispozícii aj Zboru pre občianske záležitosti pri Mestskom úrade v Lučenci, ktoré ho využíva na organizovanie slávnostných obradov. Malá sála na prízemí je vyčlenená na zasadnutia mestského zastupiteľstva a odborných komisíí.

V priestoroch Radnice sa ďalej konajú koncerty, rôzne besedy, vernisáže, výstavy, slávnostné vyradenia študentov a pod. Hlavná sála je využívaná napr. aj na konferencie, odborné školenia, motivačné sedenia, semináre.