Radnica Vás pozýva

  • VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! #04
  • Na najbližšom stretnutí s vedou v Lučenci privítame dvoch predstaviteľov vedenia Slovenskej akadémie vied – jadrového fyzika Martina Venharta a geológa Pavla Simana, ktorí sú členmi Predsedníctva SAV. Spolu s nimi otvoríme diskusiu o výzvach, ktorým čelí veda vo svete aj na Slovensku. Na konkrétnych príkladoch predstavíme aká nenahraditeľná je SAV pre spoločnosť a priblížime si viaceré situácie, ktoré svetu priniesli nečakané objavy. Rozprávať sa budeme tiež o tom, že aj veda má rôzne ľudské vlastnosti a zároveň je plná prekvapení. Veda nám pomáha napredovať, rásť a vďaka nej je náš život pohodlnejší. Napriek tomu sa v súčasnosti ocitáme v priestore, kde sa veľmi ľahko šíria dezinformácie. Dospeli sme tak ďaleko, že v spoločnosti sa diskutuje o tom či je Zem guľatá. Dôležitosť využívania exaktných údajov pri vytváraní si úsudku na rôzne témy tak značne rastie. V tomto môže veda, ale aj Slovenská akadémia vied zohrávať významnú úlohu.
  • Viac na Facebooku
  • Diskusné večery v Radnici - Tomáš Kriššák/Pôsobenie dezinformačných webov na Slovensku a čo s tým
  • Srdečne vás pozývame na ďalšiu z plánovaných diskusií v Radnici, témou tentokrát bude: Pôsobenie dezinformačných webov na Slovensku a čo s tým. Diskutovať budeme s naším hosťom Tomášom Kriššákom, odborníkom na informačnú bezpečnosť. Tomáš zakladal projekty Checkbot, Sebavedomé Slovensko, či vzdelávaciu platformu HOPE - Hall of positive engagement, venuje sa rozvoju kritického myslenia, hodnotovému vzdelávaniu a mediálnej gramotnosti. Pochádza z Popradu, ale už 12 rokov žije a pracuje v Bratislave. Pozvanie do Diskusných večerov prijal ako súkromná osoba.
  • Viac na Facebooku
  • Tomáš Forró v Lučenci
  • 🙌 Pozývame vás na diskusiu s reportérom Tomášom Forróom a uvedenie jeho novej knihy Spev sirén – spolu s ním sa vydáme na monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu ❤️‍🩹 Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií ✊ 👉 Jeho nová reportážna kniha Spev sirén je bolestivo úprimnou sondou do sveta za našimi východnými hranicami. Prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukazujú priebeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy - bez servítky, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená. 🎤 S Tomášom bude diskutovať Krasimír Damjanov Prečítajte si viac o práci Tomáša Forróa 👇 Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Ako reportér pôsobil v Poľsku, v Latinskej Amerike aj na ukrajinskom Donbase. Jeho séria reportáží z Latinskej Ameriky získala tri novinárske ceny. Kniha Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá zachytáva dramatické životy aktérov na oboch stranách frontovej línie, vyšla v niekoľkých prekladoch aj dotlačiach a bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Forró vo svojich textoch ukazuje, že osudy zdanlivo periférnych regiónov na druhom konci planéty prinášajú dôležitý odkaz aj nám.
  • Viac na Facebooku

Budova Radnice bola zrekonštruovaná v roku 2015. Poskytuje administratívne zázemie pre LUKUS r.o. V jej priestoroch sídli aj jej organizačná zložka Mestské múzeum Lučenec, ktoré bolo zaregistrované MK SR v decembri 2016 a sprístupnené v septembri 2017.

Objekt je k dispozícii aj Zboru pre občianske záležitosti pri Mestskom úrade v Lučenci, ktoré ho využíva na organizovanie slávnostných obradov. Malá sála na prízemí je vyčlenená na zasadnutia mestského zastupiteľstva a odborných komisíí.

V priestoroch Radnice sa ďalej konajú koncerty, rôzne besedy, vernisáže, výstavy, slávnostné vyradenia študentov a pod. Hlavná sála je využívaná napr. aj na konferencie, odborné školenia, motivačné sedenia, semináre.