Radnica Vás pozýva

  • ROK V METROPOLE JUHU - vernisáž exteriérovej výstavy
  • Radnica Lučenec - Mestské múzeum Lučenec
  • Novohradské osvetové stredisko, Mesto Lučenec a Rozpočtová organizácia LUKUS vyhlásilo v roku 2023 výzvu neprofesionálnym fotografom pôsobiacim v Lučenci i v regióne Novohrad, aby objektívom zachytávali každý mesiac atmosféru, architektúru, udalosti a život nášho mesta. Prihlásení autori pravidelne raz za mesiac zasielali organizátorom svoje zhotovené fotografie. Priebežne si ich čitatelia mohli pozrieť v 12 vydaniach Mestských novín. Stoštyridsaťštyri zverejnených fotografií dvanástich autorov bolo následne zaradených do súťaže ROK V METROPOLE JUHU a vo februári roku 2024 boli vyhodnotené odbornou trojčlennou porotou. Táto vyzdvihla prístup autorov k zadaniu a vybrala trojicu fotografií z jednotlivých mesiacov: „Vo výslednom súbore fotografií sa našlo množstvo nesmierne zaujímavých záberov, prevažne dokumentujúcich architektúru mesta a prírodné scenérie jeho bezprostredného okolia. Niektorí autori a autorky sa nebáli ani experimentov s dĺžkou expozície či hrou svetla a tieňa. Romantické pohľady na dominanty mesta striedali magické momenty z nočných prechádzok v daždi a hmle. Porota ocenila kreativitu a úsilie fotografov a fotografiek zachytiť genius loci aj na prvý pohľad skryté detaily mesta, ku ktorému má každý z nich individuálny vzťah. Viaceré snímky nútia diváka pozastaviť sa a premýšľať nad miestom, kde záber vznikol, či pozývajú k odkrývaniu viacerých významových vrstiev. Veríme, že vystavená kolekcia fotografií pohladí duše a poteší oči nielen domáceho obyvateľstva, ale aj jeho návštevníkov,“ povedala za porotu Katarína Gáliková. Samotné ocenenie a oznámenie výsledkov sa uskutoční na vernisáži, ktorá sa bude konať v piatok 22. marca 2024 v areáli Radničného námestia (Ulica Dr. Herza, Lučenec) o 16:30 hodine. Autori najlepších fotografií budú ocenení vecnými cenami a finančným ohodnotením. V rámci vernisáže bude možnosť ochutnať tradičné jedlá ukrajinskej národnej kuchyne. Poďakovanie: Organizátori výstavy ďakujú všetkým prispievateľom, ktorí sa zapojili do fotografickej výzvy ROK V METROPOLE JUHU: • Dana Gáfriková, • Ján Fehérpataky, • Renka Hamerská, • Mária Hrončeková, • Štefan Hronček, • Gertrúda Kalmárová, • Daniela Korimová, • Ingrid Miklóšová, • Martina Miklóšová, • Stanislav Spišiak st., • Renata Štolcová, • Juraj Šulek. Výber najlepších fotografií mesta Lučenec si môžete pozrieť v rámci exteriérovej výstavy na Radničnom námestí pred historickou radnicou od 22. marca do 7. apríla 2024.
  • Viac na Facebooku
  • Diskusné večery v Radnici - Zora Bútorová a Martin Bútora
  • Srdečne vás pozývame vás na ďalší zo série diskusných večerov u nás v Radnici, tentokrát budú hosťami manželia Zora a Martin Bútorovci. Diskutovať budeme na tému: Určujúce aspekty politického a spoločenského vývoja moderného Slovenska po roku 1989. Predstavujeme našich hostí: PhDr. Zora Bútorová, CSc. je slovenská sociologička, od roku 2003 pracuje ako analytička Inštitútu pre verejné otázky, ktorý spoluzakladala. Dovtedy pracovala na Univerzite Komenského a Slovenskej akadémii vied. Od jari 1990 sa zaoberá výskumom politickej kultúry a postojov obyvateľov k rozličným aspektom transformácie spoločnosti. Od polovice 90. rokov skúma aj zmeny v živote žien a v rodových vzťahoch na Slovensku po páde komunizmu. Okrem rodových vzťahov sa v súčasnosti zaoberá aj výskumom politickej kultúry a aktívnym starnutím. Doc. PhDr. Martin Bútora je slovenský sociológ, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg a diplomat. V minulosti pracoval ako redaktor, dokumentarista. Počas Nežnej revolúcie v novembri 1989 bol jedným zo spoluzakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu a členom Koordinačného centra (KC VPN). V roku 1997 sa stal spoluzakladateľom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO), kde sa s tímom spolupracovníkov venoval kritickej reflexii stavu demokracie na Slovensku, patrili medzi hlavných kritikov vlády Vladimíra Mečiara. Pôsobil v mnohých výskumných projektoch a programoch, zastával významné pozície v štátnej administratíve Slovenskej republiky. Tešíme sa na vás!
  • Viac na Facebooku
  • VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! #01 - Prečo podliehame konšpiračným teóriám?
  • Po zimnej prestávke Vás opäť pozývame na stretnutie s vedou v Lučenci. Uvažovali ste už nad tým, prečo majú niektorí jedinci tendenciu podliehať nepodloženým presvedčeniam alebo konšpiračným teóriám? Jedno z vysvetlení nám ponúka psychológia, ktorá skúma rôzne premenné - evolučné, osobnostné, psycho-patologické, kognitívne, ale aj sociálno-psychologické. Svoj špičkový tím odborníkov v tejto oblasti - psychológov má aj Slovenská akadémia vied a to na Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i. Do Lučenca zavíta jeho zástupca, doktor Peter Teličák. Vo februárovej prednáške Vivat Scientia! Nech žije veda! bude rozprávať o konšpiračných teóriách, paranormálnych a pseudovedeckých presvedčeniach a ich negatívnych dopadoch na spoločnosť. Priblíži nám aj to, ako tieto fenomény skúma veda. Predstaví zaujímavé zistenia o Slovákoch a Slovenkách a pridá tipy ako nepodložené informácie rozpoznávať a ako im nepodľahnúť. Srdečne pozývame! O autorovi: Peter Teličák je vedeckým pracovníkom na Ústave experimentálnej psychológie, Centra spoločenských a psychologických vied SAV. V auguste 2022 obhájil dizertačnú prácu. Výskumne sa zameriava na osobnostné premenené súvisiace s nepodloženými presvedčeniami (medzi ne patria práve tie konšpiračné) a spôsoby ich redukcie.
  • Viac na Facebooku

Budova Radnice bola zrekonštruovaná v roku 2015. Poskytuje administratívne zázemie pre LUKUS r.o. V jej priestoroch sídli aj jej organizačná zložka Mestské múzeum Lučenec, ktoré bolo zaregistrované MK SR v decembri 2016 a sprístupnené v septembri 2017.

Objekt je k dispozícii aj Zboru pre občianske záležitosti pri Mestskom úrade v Lučenci, ktoré ho využíva na organizovanie slávnostných obradov. Malá sála na prízemí je vyčlenená na zasadnutia mestského zastupiteľstva a odborných komisíí.

V priestoroch Radnice sa ďalej konajú koncerty, rôzne besedy, vernisáže, výstavy, slávnostné vyradenia študentov a pod. Hlavná sála je využívaná napr. aj na konferencie, odborné školenia, motivačné sedenia, semináre.