Synagóga

HISTÓRIA LUČENECKEJ SYNAGÓGY

V publikácii venovanej synagógam Slovenska sa píše: „Za najväčšou synagógou na Slovensku sa musíme vydať do srdca Novohradu – Lučenca. Napriek tomu, že je obklopená panelákmi a chátra, pôsobí ohromujúcim dojmom.“

V súčasnosti tento citát ešte stále platí, ale našťastie  už bez slova „chátra“, je čiastočne obnovená. Predkladané spracovanie témy sprostredkuje čitateľovi doteraz neznáme informácie o víziách a osude obnovy tejto famóznej stavby v dobe, keď patrila mestu Lučenec a jeho právnym predchodcom (napr. MNV – mestský národný výbor Lučenec).

REKONŠTRUKCIA

Synagóga sa v roku 2008 dostala do dražby, v ktorej ju kúpil bratislavský realitný obchodník  za 22 000,- eur a v zapätí stavbu s priľahlými pozemkami získal Lučenčan Tomáš Jalovecký. Zámery rekonštrukcie synagógy sa stali reálnymi ďalšou zmenou vlastníka v roku 2010, kedy  ju získala spoločnosť Kobra s.r.o., spoločníkov Miloša Kelemena, Dušana Rekšáka a JUDr. Pavla Petráša.

Nový vlastník prezentoval na vstupných rokovaniach s KPÚ Banská Bystrica zámery vytvoriť zo synagógy multifunkčné kultúrne centrum slúžiace širokej verejnosti so zachovaním všetkých kultúrnohistorických, architektonických hodnôt národnej kultúrnej pamiatky.